Per literatūros pamokas nagrinėdami lietuviškos knygos kelią, 6b klasės mokiniai buvo paskatinti patyrinėti ir jų pačių namuose saugomas seniausias reikšmingas knygas, kurias pristatė savo bendraklasiams.

Jauniesiems tyrinėtojams tai buvo nauja ir įdomi patirtis, paskatinusi išsiaiškinti, kas ir kada parašęs seniausią reikšmingą knygą, saugomą savuose ar artimiausių giminaičių namuose, išsiaiškinti jos paskirtį ir turinį.

Paaiškėjo, kad seniausios knygos saugomos Miglės ir Pauliaus Čiplių šeimoje. Tai - 1958 metais išleistas Žiulio Verno romanas „20 000 mylių po vandeniu“ ir vos vieneriais metais jaunesnis to paties autoriaus kūrinys „Paslaptingoji sala“. Vaikams taip pasisekė todėl, kad jų tėtis yra šio autoriaus gerbėjas.

Išklausę paruoštus pranešimus, supratome, kad 6b klasės mokinių šeimose daugiausiai išsaugota grožinės literatūros knygų, kurias parašė lietuvių ir užsienio autoriai: Juozas Mačiulis-Maironis, Juozas Marcinkevičius, Ramutė Skučaitė, Valteris Skotas, Vincentas Šikula, Žiulis Vernas ir kt. Tačiau yra ir vienas vadovėlis, ir kulinarinė knyga, ir net katalikų katekizmas.

Dažnas knygelėse aptiko ir ypatingų žymių: įrašų, kieno nors pabrauktų eilučių, paliktų skirtukų, liudijančių, kad jos kadaise kažkam buvo labai svarbios... Tai traukė sužinoti dar daugiau – kaip šis tiriamasis objektas pateko į namus? Dėl to reikėjo pakalbinti jos savininką, kuris noriai leidosi į prisiminimus, dalindamasis mintimis, kuo ta knyga jam brangi. O galiausiai smalsuoliui iškildavo dilema, ką su tokiu turtu jis darys toliau, kaip kurs tolesnę šeimos knygos istoriją, - juk dabar šio lobio likimas – jo rankose... Aišku tik viena – pirmasis žingsnis – pasipuikuoti bibliotekoje parengtoje parodoje „Seniausia reikšminga šeimos, giminės knyga, jos istorija“. Kviečiame aplankyti!

Lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Vaida Batavičienė 

20220512 141907