Panevėžio Beržų progimnazijos 6a klasės mokinių tyrimas ,,Seniausia reikšminga šeimos knyga, jos istorija“

Per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas klajodami lietuviško rašto keliais, šeštokai buvo paskatinti patyrinėti ir jų pačių namuose saugomas seniausias reikšmingas knygas, kurias vėliau, minėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, pristatė savo klasės draugams ir mokyklos bibliotekininkei.

Daugeliui tai buvo nauja ir įdomi patirtis, paskatinusi išsiaiškinti, kas ir kada parašęs seniausią knygą, saugomą jų šeimose, išsiaiškinti, kokia šios paskirtis ir turinys.

Vieni aptiko ypatingų žymių: įrašų, užlenktų puslapių kampelių, kieno nors pabrauktų eilučių, liudijančių, kad jos kadaise kažkam buvo labai svarbios, kiti iššniukštinėjo, jog seniausios knygos jų namuose tikros ilgaamžės keliauninkės – perduodamos iš kartos į kartą, treti panūdo net perskaityti ir suprato, kad jos yra magiškos, keliančios šiurpą, nuviliojančios į sapnų karalystę, įkvepiančios filmų kūrėjus ar net labai naudingos.   

Tai traukė sužinoti dar daugiau – kaip tiriamoji knyga pateko į namus? Dėl to reikėjo pakalbinti šios savininką, kuris noriai leidosi į prisiminimus, dalindamasis mintimis, kuo saugoma knyga jam brangi.

O galiausiai smalsuoliui iškildavo dilema, ką su tokiu turtu jis dabar darys, kaip kurs tolesnę šeimos knygos istoriją, - juk šio lobio likimas – jau jo rankose...

Žinoma, labiausiai visiems rūpėjo, kuriam gi pavyks pasipuikuoti savo namuose radus pačią seniausią knygą. Ji - 102 metų senučiukė proprosenelės maldaknygė, išleista 1919 metais, glaudėsi Edgaro Vaičaičio rankose. Apie ją ir kitas kviečiame paskaityti plačiau šioje elektroninėje knygelėje. Beje, tyrimo objektai surikiuoti pagal savo amžių. Seniausiems, kaip ir pridera, užleista garbingiausia vieta – virtualios knygutės pirmuosiuose puslapiuose.

Lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Vaida Batavičienė