Beprasidedant pirmajam pavasario savaitgaliui, kovo 4 dieną, penktadienį, lietuvių kalbos mokytoja Vaida Batavičienė progimnazijos 6-8 klasių mokiniams suorganizavo jų pamėgtą ir jau tradicija tapusį protmūšį „Gimtoji kalba – 2022“. Jį skyrė Lietuvių kalbos dienų, kurios visoje Lietuvoje ir užsienyje vyksta jau septintą kartą, ir LDK knygų spausdinimo pradininko Pranciškaus Skorinos metų paminėjimui.

Šiuo renginiu norėta pakviesti moksleivius vertinti savąją kalbą, jos unikalumą bei išskirtinumą, taip pat sudominti įvairiais faktais apie šios kilmę bei išsiaiškinti progimnazijos lietuvių kalbos žinovùs. O patys dalyviai tikėjosi smagiai praleisti penktadienio popietę, draugiškai pažaisti ir, žinoma, ką čia ir slėpti - laimėti.

Susitikimas naujojoje IKT klasėje pradėtas nuo pažinties su P.Skorina. Mokiniai apie jį sužinojo peržiūrėję trumpą animacinį filmuką.

Po to visi kibo į žaidimą. Protmūšyje tradiciškai varžėsi net keturios komandos: „Aukštaičiai“, „Žemaičiai“, „Suvalkiečiai“ ir „Dzūkai“. Į jų sudėtį pateko po vieną skirtingų 6-8 klasių mokinį: Paulius Čiplys, Mindaugas Marazas ir Genardas Kriauza  („Aukštaičiai“), Luknė Skumbinaitė, Benas Balčiūnas ir Atėnė Malinauskaitė („Dzūkai“), Urtė Pukėnaitė, Kasparas Jablonskis ir Liepa Petravičiūtė („Suvalkiečiai“) bei  Miglė Čiplytė, Edgaras Vaičaitis ir Viktorija Lipnevičiūtė („Žemaičiai“).

Žaidimui įgavus pagreitį, staiga dingo dalyvių klausimai apie renginio trukmę, netikėtai kažkur išgaravo ramybės nedavę labai svarbūs reikalai: ore tvyrojo komandinis susitelkimas ir konkurencija. Žaidėjų laukė beveik 40 trijų lygių klausimų, į kuriuos atsakinėjant tekdavo gerokai paskuti galvą. Šiemet įnirtingai tarpusavyje rungėsi dvi komandos: „Aukštaičių“ ir „Dzūkų“. Pastarieji atsakė į 9 klausimus ir surinko 18 taškų, o jiems ant kulnų lipę priešininkai įveikė 8 klausimus už 14 taškų. Nuo jų gerokai atitrūkusiems „Suvalkiečiams“ pavyko susidoroti su 4 klausimais ir užsidirbti 6 taškus, o „Žemaičiams“ pavyko pelnyti 5 taškus už 3 klausimus. Akivaizdžia gautų taškų persvara, „Dzūkai“ pelnytai tapo šių metų protmūšio nugalėtojais! Antrąja vieta ne mažiau džiaugėsi „Aukštaičių“ komanda, „Suvalkiečiai“ liko treti, o „Žemaičiai“ – ketvirti.

Pertraukėlės metu žaidimo vedėjai talkinusi padėjėja Melita pažėrė įdomybių
iš kalbininko Algirdo Sabaliausko mokslinio žinyno „Iš kur jie? Pasakojimas apie žodžių kilmę“ (2020). Protmūšio dalyviai sužinojo, iš kur kilo daug mums tokių įprastų žodžių: cepelinai, genys, gvazdikas, baldai, beržas, vaikas, arbūzas, bičiulis ir kt.

Visi dalyvavusieji buvo apdovanoti diplomais ar padėkomis bei laimėtais prizais – atitinkamais pažymiais bei pagyrimais ir saldžiomis dovanėlėmis. Tačiau didžiausia dovana ta, kad pusantros valandos trukęs žaidimas suteikė smagių emocijų, praplėtė akiratį ir padėjo geriau pažinti gimtąją kalbą, save bei draugus! O mokytojai didžiausia nuostaba buvo išgirsti moksleivių norą tokį protmūšį surengti vėl kitą penktadienį! 

Lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Vaida Batavičienė

 

Protmūšis, padėjęs išsiaiškinti 2022-ųjų metų lietuvių kalbos žinovus! 04
Protmūšis, padėjęs išsiaiškinti 2022-ųjų metų lietuvių kalbos žinovus! 03
Protmūšis, padėjęs išsiaiškinti 2022-ųjų metų lietuvių kalbos žinovus! 02
Protmūšis, padėjęs išsiaiškinti 2022-ųjų metų lietuvių kalbos žinovus! 01